Parafia Św. Wojciecha w Zabrzu
Warto wiedzieć

Intencje Mszalne na rok 2020

W kancelarii parafialnej przyjmujemy intencje na rok 2020.

Spowiedź święta

Sakrament pokuty sprawujemy zawsze pół godziny przed Eucharystią, a także w sobotę od godziny 16:30, w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu i w niedzielę przed każdą Msza św.

Nauki przedmałżeńskie

Następny cykl nauk przedmałżeńskich w naszej parafii odbędzie się w Wielkim Poście - pierwsze z 4 spotkań w drugą niedziele Wielkiego Postu - 8.03.2020 r.

 więcej
Szybki kontakt
Parafia św. Wojciecha
ul. Heweliusza 4
41-818 Zabrze

Telefony:
 • Parafia:(32) 274 14 77
 • Proboszcz: 693 352 648
 • Wikariusz: 660 482 062

parafia@swwojciech-zabrze.pl

Nr konta parafialnego: PKO BP
98 1020 2401 0000 0102 0040 3238
więcej
Aktualności

Transmisja na YouTube

Podajemy niżej link który bezpośrednio przekieruje każdego zainteresowanego transmisją celebracji liturgicznych z naszej świątyni.

W Wielki Czwartek zapraszamy na Mszę Wieczerzy Pańskiej na godz. 19.00, którą będzie można śledzić online na kanale YouTube.
Serdecznie zapraszamy!Dyspensa i dekret Biskupa gliwickiego

Data dodania: 2020-03-28

BISKUP GLIWICKI

dnia 25 marca 2020 r.        Nr 357/20/ADYSPENSA 

OD OBOWIĄZKU NIEDZIELNEGO UCZESTNICTWA 

WE MSZY ŚWIĘTEJ


Mając na uwadze zalecenia Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, w związku z niebezpieczeństwem zagrożenia zdrowia lub życia, zgodnie z kan. 87 § 1, 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego, z dniem dzisiejszym udzielam wszystkim wiernym diecezji gliwickiej oraz przebywającym na jej terenie, dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. niedzielnych oraz w uroczystości, aż do odwołania.

Jednocześnie zachęcam do uczestniczenia we Mszy św. za pośrednictwem radia lub telewizji oraz do modlitwy indywidualnej, w rodzinach, a także pogłębionej lektury Pisma Świętego.  + Jan Kopiec

Biskup Gliwicki

Pliki do pobrania:

 1. Dekret - wytyczne na czas epidemii 25.03.2020.doc
 2. Pojednanie poza spowiedzią.pdf
 3. Błogosławieństwo stołu rodzinnego w Wielkanoc.pdf

Garść informacji nt funkcjonowania parafii

Data dodania: 2020-03-22

Mając na uwadze trudną sytuację zagrożenia epidemicznego w jakiej teraz się wszyscy znaleźliśmy jako duszpasterze pragniemy podać garść najważniejszych informacji:  

 1. Sprawowanie Eucharystii. Zgodnie z dekretem ks. bpa Jana Kopca do odwołania wszelkie przyjęte intencje będą odprawiane w wyznaczonych godzinach, jednakże bez udziału ludu (sine populo). A zatem w naszej parafii kapłani będą sprawować Eucharystię o zwyczajowo przyjętych godzinach, jednakże w bocznej kaplicy bez udziału ludu i usługujących. Kościół nasz pozostanie jednak otwarty przez cały dzień (do godz. 20.00), ale prosimy naszych parafian, by zachować uwagę i nie przekraczać liczby 5 osób, które przebywałyby jednocześnie wewnątrz świątyni.
 2. Dodatkowa Eucharystia. Każdego dnia będziemy sprawowali o godz. 12.00 dodatkową Mszę świętą do Miłosierdzia Bożego w intencji: wszystkich chorych, osób będących w niebezpieczeństwie śmierci, personelu medycznego oraz z gorącą prośbą o ustanie szerzącej się epidemii. Prosimy o łączność duchową w tym czasie.
 3. Wieczorny Różaniec. Zgodnie z prośbą Episkopatu Polski i w naszej parafii kapłani każdego dnia o godz. 20.30 odmawiają modlitwę różańcową zakończoną Apelem Jasnogórskim w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Zachęcamy wszystkich parafian, by właśnie w tym czasie w swoich domach i mieszkaniach, tworząc wspólnotę Kościoła Domowego, włączali się w tą wielką żarliwą modlitwę polskiego narodu, by przez ręce Maryi, Bóg strzegł nas wszystkich, dał potrzebne siły, łaskę zdrowia i oddalił szerzącą się zarazę. 
 4. Młodzi - Seniorom. W naszej parafii powstała oddolna inicjatywa młodych osób, które za pośrednictwem parafii mogą dostarczyć osobom starszym potrzebnych produktów do codziennej egzystencji. Młode, mobilne osoby, które chciałyby dołączyć do tego projektu, jak również samotni seniorzy, którzy chcieliby uzyskać pomoc proszeni są o kontakt telefoniczny bądź e-mailowy z parafią.  
 5. Spowiedź przedświąteczna. Ze względu na nadzwyczajne i poważne okoliczności każdy wierny jest uprawniony do skorzystania z nadzwyczajnej drogi pojednania jaką jest wzbudzenie żalu doskonałego podjętego z miłości do Boga, który daje przebaczenie nawet grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera w sobie: mocne postanowienie przystąpienia do sakramentu pokuty, gdy tylko będzie to możliwe. W związku z tym  nie będzie w parafii organizowana spowiedź przedświąteczna.
 6. Komunia święta. Biskup Gliwicki postanowił, że do odwołania nie można udzielać wiernym Komunii św. za wyjątkiem przypadku wezwania do chorego znajdującego się w niebezpieczeństwie śmierci.

Niech w tych trudnych chwilach nie zabraknie nam wiary i rozumu, by wykonując zalecenia Rządu i Episkopatu właściwie i odpowiedzialnie zadbać o zdrowie własne i naszych najbliższych. A nasze działania, połączone z pobożną żarliwą modlitwą niech staną się wsparciem i otuchą, byśmy dzięki Bożej Pomocy i ludzkiej roztropności podołali stojącym przed nami wezwaniom!

Na ten czas otaczamy was wszystkich naszą ufną modlitwą i z serca Błogosławimy!

Wasi Duszpasterza.

Informacje ws. zagrożenia COVID-19

więcej

Młodzi seniorom

Data dodania: 2020-03-15

W naszej parafii powstała oddolna inicjatywa młodych osób, które za pośrednictwem parafii mogą dostarczyć osobom starszym potrzebnych produktów do codziennej egzystencji. Młode, mobilne osoby, które chciałyby dołączyć do tego projektu, jak również samotni seniorzy, którzy chcieliby uzyskać pomoc proszeni są o kontakt telefoniczny bądź e-mailowy z parafią.
ks. Andrzej Mikuła, proboszcz 693 352 648
ks. Andrzej Skolik, wikariusz 660 482 062

email: parafia@swwojciech-zabrze.pl lub wojciech@kuria.gliwice.pl

więcej

Dodatkowa Eucharystia

Data dodania: 2020-03-15

Od poniedziałku każdego dnia będziemy sprawowali o godz. 12.00 dodatkową Mszę św. w intencji o ustanie szerzącej się epidemii bez udziału wiernych. Prosimy o łączność duchową w tym czasie.

więcej

IV Niedziela Wielkiego Postu

Data dodania: 2020-03-22

Dzisiejsza – już czwarta niedziela Wielkiego Postu – różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Widzimy to nawet w zmianie postnego fioletu na różowy kolor szat liturgicznych. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.

Dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej

Data dodania: 2020-03-15

Katecheza i próby przed pierwszą komunią św. odwołana.

1 2 »
Parafia Św. Wojciecha w Zabrzu wykonanie: e-parafia.net
Menu